Výroba ručního papíru

Vlastnoručně vyrobený papír udělá radost nejenom vám, ale může se stát také dárkem pro někoho z vašich blízkých v podobě přáníčka a podobně.

Ruční papír není zdaleka tak hladký, bílý ani pevný jako běžný papír. Těžko se na něj dá psát perem, fixami a malovat vodovkami (pokud si nevyrobíte klížený papír), protože do sebe barvy nasává. Dá se ale popisovat tužkami, pastelkou nebo propiskou.

Počítejte, že pokud nejste superšikovní, zůstane po vás i dost nepořádku. Proto je dobré udělat si malou dílnu někde venku, případně v koupelně nebo dílně. Každopádně můžete zamazat i sami sebe, takže si připravte pracovní oblečení. Mladší děti by měli požádat o pomoc někoho z dospělých, protože mixér nebo žehlička mohou i nepříjemně poranit.

Pomůcky:

Suroviny:

Nehodí se křídový papír (má lesklý povrch), fotografický papír, nový nepoužitý papír

Postup:

Z papíru odstraňte vše, co na něj nepatří, jako jsou kovové sponky a podobně. Namočte jej do vody. Papír je potřeba nechat namáčet alespoň hodinu, ale lepší je nechat ho namočený třeba celou noc.

Pro nabírání papírové směsi budete potřebovat síto a případně i formátovací rámeček. Ten si můžete vyrobit několika způsoby:

Můžete vystačit i se samostatným kouskem tvrdší síťoviny (která se neprohýbá) bez rámečků – papír pak nebude mít rovné okraje, ale to můžete napravit nůžkami.

Naplňte mixér z poloviny horkou vodou a přidejte hrst namočeného papíru. Mixujte do té doby až vznikne papírová kaše, ve které nerozpoznáte jednotlivé kousky papíru. Dejte pozor, aby se mixér nezadřel – papír mixujte po malých dávkách s dostatečným množstvím vody Nezapomeňte, že s mixováním se to nesmí přehnat. Papír z hodně rozmixované kaše by se totiž trhal.

Chcete-li, aby váš papír měl zajímavou texturu, můžete nakonec přidat do mixéru sušené rostliny, kousky barevného papíru apod.

Vylijte vzniklou papírovou kaši do větší nádoby (lavor) s horkou vodou. Množství vody závisí na tom, jak silný papír chcete mít – čím tenčí papír, tím více vody a naopak. Důkladně promíchejte.

Ponořte do směsi rámeček nebo síto, naberte vzniklou směs a pomalu jím pohybujte tak, aby jste na sítu vytvořili rovnoměrnou vrstvu vláken.

Vyjměte rámeček nebo síto z vody a nechte vodu okapat. Vymačkejte opatrně přebytečnou vodu rukou a zespodu odsávejte houbičkou.

Připravte si podklad, ve kterém budete vzniklý list papíru lisovat (např. staré noviny)a podložte je savou látkou. Opatrně sejměte vlhký list ze síta tak, aby se nepotrhl a přeneste na noviny.

I nad noviny dejte nějakou savou látku a pomocí válečku vytlačujte vodu. Potom nechte papír nějakou dobu sušit. Pokud bude stále vlhký, žehličkou ho přes nějaký kousek látky vysušte a vyrovnejte tak. Potom opatrně odstraňte list papíru z látky, aby se nepotrhal.

Zbylou papírovou kaši můžete vylít do záchodu. Nevylévejte ji do umyvadla nebo do vany, mohli byste ucpat odpad.

Chcete-li mít papír klížený, na který se dá dobře psát, stačí přidat do směsi lžíci škrobu anebo nakonec list vykoupat ve škrobence.